Friday, December 28, 2012

Zamana Karşı Lezzet Yarışı

Jüri Üyesi Olduk

Mamak Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nde "Atatürk'ün En Sevdiği Yemek Yarışması" düzenlendi. Yarışmaya katılan öğrenciler en lezzetli yemekleri yapmak için hünerlerini sergiledi.

Atatürk'ün en sevdiği yemekler Mamak Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nde "Atatürk'ün En Sevdiği Yemek Yarışması" düzenlendi. Yarışmaya katılan öğrenciler en lezzetli yemekleri yapmak için hünerlerini sergiledi tatürk'ün en sevdiği yemekler, yarışma konusu oldu. Mamak Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencileri, 10 Kasım Atatürk Haftası nedeniyle düzenlenen yarışmada 'şef . olup, en güzel yemeği yapmak için mücadele etti. 2 kişiden oluşan 16 grubun yarıştığı etkinlikte jüri üyeleri, 'tatlı' ve 'yemek' kategorilerinde değerlendirmede bulundu. Programın sonunda dereceye giren öğrencilere hediyeler verildi.


EN ÇOK KURU FASÜLYE SEVİYOR

Yarışmada öğrenciler Atatürk'ün en çok sevdiği zeytinyağlı kuru fasulyeden karnıyarığa, nohutlu tavuklu bamyadan Selanik tatlısına, ayva tatlısından irmik helvasına kadar birçok yemek ve tatlıyı başarıyla yaptı. Gruplar ilk olarak hangi yemeği yapacaklarına karar verdi ve 3 haftalık bir çalışma süreci geçirdi. Yarışma sırasında ise ekipler yemekleri 1 saat içerisinde hazırladı. Jüride Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Müşaviri Emine Kıraç, Tek Gıda îş Sendikası Kadın Kolları temsilcilerinden Selen Elman ve Neslihan Taşoluk, Başkent Aşçılar ve Turizm Birliği Derneği şefleri (Basatder) Mehmet Ünler ve Mustafa Cebeli ile Marsa Gıda Pasta şefi Yaşar Sadıkoğlu jüri üyeliği yaptı. Üyeler, hazırlanan yemekleri lezzet, sunum, hijyen ve zaman açısından değerlendirdi. Jüri Başkanı Emine Kıraç, "Öğrencilerin bu mesleği seçmelerindeki istekliliğini, heyecan ve becerilerini görmek için buradayız. Değerlendirme yaparken bu yemekleri öğrencilerin yaptığını göz önünde bulunduruyoruz. Türkiye'de kadın ustaların yetişmesi ve bu meslekte ilerlemesi için uğraşıyoruz" dedi.

GÜNLERCE ÇALIŞTILAR

Basatder şeflerinden Mustafa Cebeli, öğrencilerin Atatürk'ün sevdiği yemekleri yapmak için uzun süredir çalıştığını belirterek, şöyle konuştu: "Bu yemeklerin püf noktaları var. öğrencilerin her biri günlerce çalışıp, bu noktaları birleştirerek, bizlere güzel sunum hazırlamaya çalıştı. Bizler onların emeklerini değerlendirmek ve heyecanlarını dindirmek için buradayız." Okul Müdürü Sıdıka Başbuğan, öğrencilerin donanımlı ve nitelikli olması için bu tür bir etkinlik düzenlediklerini söyledi. 'Yemek' kategorisinde Büşra Ardanur ile Meltem Çetin 'Zeytinyağlı Kuru Fasulye' yaparak birinci oldu. Hicran Onsal ile Gulsenem Sarıoğlu "Zeytinyağlı Kuru Fasülye'yle 2., Songül Bozkır ile Sevgi Arslaner "Nohutlu Tavuklu Bamya"yla 3.'lük elde etti.

No comments:

Post a Comment